Alkoholizm jest poważną chorobą, mającą niszczący wpływ na niemal wszystkie aspekty życia dotkniętej nią osoby. Może rozwijać się przez wiele lat, powodując problemy w zakresie zdrowia psychicznego i somatycznego. Z tego powodu ważne jest rozpoznanie pierwszych objawów alkoholizmu i podjęcie odpowiednich działań, aby zapobiec jego postępowi. Wczesna interwencja, np. konsultacja psychologiczna, to klucz do uniknięcia poważniejszych problemów związanych z chorobą alkoholową.
Umiejętności interpersonalne, zaliczane do tzw. kompetencji miękkich, są konieczne dla sprawnej komunikacji oraz nawiązywania i utrzymywania relacji z innymi. Zrozumienie, czym są, jak można je rozwijać i dlaczego są ważne, może pomóc odnieść sukces w życiu zawodowym i osobistym.
Prokrastynacją nazywana jest skłonność do odkładania obowiązków na później. Prokrastynator zdaje sobie sprawę, że musi daną czynność wykonać, jednak nie jest w stanie się za nią zabrać. Zna też konsekwencje, z jakimi może się wiązać niewykonanie jej na czas. Znajduje rozmaite wymówki, czego skutkiem jest zwlekanie z podjęciem się zadania lub jego wykonywanie rozciągnięte w czasie.
Spotkania osób z podobnymi problemami stanowią element terapii wielu zaburzeń o podłożu emocjonalnym. Proces leczenia wykorzystuje relacje i interakcje nawiązywane przez uczestników. Psychoterapia grupowa daje poczucie wspólnoty i zrozumienia. W takich warunkach uczestnikom łatwiej jest wyrazić swoje emocje i wspólnie wypracować rozwiązania problemów. Metoda ta stosowana jest m.in. w leczeniu fobii społecznej, uzależnień, zaburzeń osobowości czy depresji. Odmianą psychoterapii grupowej jest socjoterapia, wykorzystywana często w pracy z młodzieżą.
W leczeniu uzależnień stosuje się szereg metod mających na celu pomoc choremu w wyjściu z nałogu. Wiele z nich opartych jest na pracy w grupie uczestników z podobnymi problemami. Przedstawiamy rodzaje oraz cele takich spotkań organizowanych dla osób uzależnionych.