wsparcie psychologa
19 września 2023

Wsparcie w kryzysie – gdzie go szukać?

Poważny kryzys emocjonalny może przytrafić się każdemu. Zmagają się z nim osoby w różnym wieku, od dzieci i nastolatków po ludzi starszych. Aby uporać się z trudną sytuacją, warto poszukać specjalistycznego wsparcia. W artykule wyjaśniamy, jakie są najczęstsze przyczyny kryzysu oraz gdzie szukać pomocy psychologicznej.

Przyczyny kryzysu psychicznego

Kryzys psychiczny to sytuacja, kiedy czasowo tracimy równowagę emocjonalną. Często związany jest z podjęciem istotnych decyzji, których się obawiamy. Może być następstwem traumatycznych przeżyć bądź niespodziewanych wydarzeń. Należy do nich m.in. śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, poważny wypadek czy doświadczenie przemocy. Trudności emocjonalne pojawiają się też u osób kończących pewien etap w życiu i rozpoczynających kolejny. Kryzys często przeżywają również kilkudziesięciolatkowie dokonujący podsumowania swoich dotychczasowych działań.

Gdzie szukać wsparcia w trudnej sytuacji?

Życiowe trudności łatwiej jest przetrwać, jeśli nie zostajemy z problemami sami. Istotne jest wsparcie rodziny i przyjaciół, jednak przechodząc kryzys emocjonalny, warto zasięgnąć również pomocy psychologicznej. W tym celu można udać się do poradni takiej jak nasze Centrum Terapii lub umówić na konsultację ze specjalistą online. W nagłych sytuacjach istotną rolę odgrywa interwencja kryzysowa, polegająca na pomocy w odzyskaniu poczucia bezpieczeństwa i zaplanowaniu dalszych działań.

Jeśli kryzys jest chroniczny lub rozwiązanie problemu wymaga dłuższej pracy, warto skorzystać z psychoterapii indywidualnej. Podczas spotkań z terapeutą łatwiej będzie przeanalizować przyczyny trudności i zaakceptować zmiany. Pomocne mogą być też spotkania z osobami w podobnej sytuacji w ramach grupy wsparcia lub psychoterapii grupowej. W trakcie sesji uczestnicy mogą dzielić się doświadczeniami i wspólnie, pod okiem terapeuty przepracować je oraz znaleźć rozwiązanie problemów.