Dobra psychoterapia indywidualna, psychoterapia grupowa
20 listopada 2018

Indywidualna czy grupowa – którą psychoterapię wybrać?

Aleksandra Dembicka

Rozważasz podjęcie psychoterapii, ale nie wiesz czy zdecydować się na indywidualne sesje z terapeutą czy spotkania w grupie? Z poniższego artykułu dowiesz się, czym różni się psychoterapia indywidualna od grupowej, na czym polega terapeutyczna moc grupy, dla kogo przeznaczone są sesje indywidualne i jak ułatwić sobie wybór terapii.

Co to jest psychoterapia indywidualna?
Psychoterapia indywidualna to forma pomocy psychologicznej, która ma na celu poprawę funkcjonowania pacjenta lub zwiększenie jego świadomości poprzez rozmowę i metody oferowane przez daną szkołę psychoterapii. To indywidualna podróż w głąb siebie, by wspólnie z terapeutą zrozumieć podłoże problemów i emocje, które im towarzyszą.

Co to jest psychoterapia grupowa?
Psychoterapia grupowa to alternatywa dla psychologii indywidualnej. Jej podstawą jest praca w grupie i stopniowe budowanie relacji, które będzie można przenosić do życia codziennego. Relacje interpersonalne zawarte w grupie powinny stać się wzorcem dla funkcjonowania w naturalnym środowisku grup społecznych, takich jak rodzina, szkoła czy praca.

Czym różni się psychoterapia indywidualna od grupowej?
Terapia indywidualna nastawiona jest na relację pomiędzy pacjentem a terapeutą. Terapia grupowa skupiona jest na kontakcie pomiędzy uczestnikami grupy a terapeutą oraz na relacjach pomiędzy samymi uczestnikami. Terapeutyczna moc grupy polega na doświadczeniu wspólnoty, uzyskaniu wsparcia ludzi z podobnym problemem, pozwala na przeżycie i wyrażenie trudnych emocji oraz przyjrzenie się własnym sposobom funkcjonowania w relacjach z innymi.

Jak wybrać specjalistę?
Zanim wybierzesz się do psychoterapeuty, sprawdź czy dana osoba posiada odpowiednie wykształcenie, kompetencje i doświadczenie. Przygotuj się na to, że pierwsza wizyta wymagać będzie od Ciebie sporego kredytu zaufania. Jeśli uznasz, że nie czujesz tej relacji, nie odpowiada Ci przebieg terapii lub nie potrafisz otworzyć się na tyle, by rozmawiać o swoich problemach – zastanów się nad zmianą specjalisty. Weź pod uwagę, że różne nurty psychoterapii kładą nacisk na różne zagadnienia. Metody pracy zależą przede wszystkim od rodzaju problemów, z którymi zgłaszasz się do terapeuty. W ENSO dobierane są indywidualnie do potrzeb konkretnego pacjenta. Dobry psychoterapeuta i psycholog w Gdańsku i Wrocławiu to podstawowa oferta ENSO.

Jak wygląda i co daje psychoterapia indywidualna?
Psychoterapia indywidualna to tak naprawdę naturalne dbanie o samego siebie. Gdy boli Cię ząb – udajesz się do stomatologa, gdy masz problem z okiem – do okulisty. Uczęszczasz na siłownię, by poprawić sprawność fizyczną, na basen – by zachować ładną sylwetkę. Tak samo jest z psychoterapią: gdy masz wątpliwości, które Cię dręczą, powinieneś skorzystać z pomocy psychoterapeuty, który pomoże Ci spojrzeć z dystansu, zrozumieć i wyeliminować Twój problem.

Wiele osób wstydzi się przyznać do uczęszczania na psychoterapię, przeczekuje trudne okresy, licząc na to, że przejdzie samo. Problem nie zawsze jednak ustępuje, a jeśli ustępuje – to wraca, często ze zdwojoną siłą. Psychoterapia w postaci regularnych i zaplanowanych spotkań z dobrze przygotowanym i skoncentrowanym na pacjencie psychoterapeutą ma zniwelować przykre dolegliwości i polepszyć sposób funkcjonowania pacjenta. Wbrew pozorom psychoterapeuta nie będzie udzielał porad – spotkań z nim nie można porównywać do rozmów z przyjaciółką przy herbacie.

Jak wygląda i co daje psychoterapia grupowa?
Najważniejszym aspektem działania grupy psychoterapeutycznej jest oddziaływanie poszczególnych członków grupy na siebie nawzajem. W grupie nie dokucza nam osamotnienie, czujemy, że mamy wspólne tematy, dzielimy się opiniami, potrzebami i pragnieniami. U podstaw terapeutycznego działania wielu grup leży psychoedukacja, która ma na celu zmniejszenie lęku przed konfrontacją, co ułatwia radzenie sobie z trudnościami i przynosi lepsze samopoczucie. Grupa wspiera poczucie przynależności i przydatności.

Jak przebiega psychoterapia w ENSO?
W gabinetach ENSO świadczymy usługi w Gdańsku i Wrocławiu, zarówno w zakresie psychoterapii indywidualnej, jak i grupowej. Psychoterapia indywidualna polega na spotkaniach z terapeutą we wspólnie ustalonych terminach, najczęściej raz lub dwa razy w tygodniu, zależnie od bieżących potrzeb pacjenta. Często podpisuje się kontrakt, w którym obie strony (pacjent i terapeuta) ustalają wzajemne relacje i obowiązki wynikające z prowadzenia terapii. Spotkania grupowe zrzeszają najczęściej 8-10 osób, są alternatywą dla spotkań indywidualnych, przeznaczoną dla osób mających problem społeczny albo trudności w komunikacji międzyludzkiej oraz porozumiewaniu się z innymi. W wyborze rodzaju terapii pomaga psychoterapeuta.

Na wizytę umówisz się tutaj: https://enso-terapia.pl/rezerwacja-online/

Zapraszam!