zbuntowana nastolatka
27 kwietnia 2022

W jaki sposób ciało może sygnalizować o swoich potrzebach?

Masz problem ze zrozumieniem własnego ciała i nie potrafisz odczytać sygnałów, które Ci wysyła? Warto sobie pomóc i skorzystać z konsultacji psychologicznych!

Bunt ciała, czyli co mówi do nas nasze ciało?

Uwielbiamy krytykować się za wszystko i wszędzie. Stawiamy sobie coraz większe wymagania. Zarówno w kwestii wyglądu, pracy, finansów, wychowania dzieci itd. Rzadko kiedy jesteśmy z siebie zadowoleni, zawsze można by zrobić coś lepiej, wyglądać ładniej, zarabiać więcej. Nie słyszymy kiedy ciało zaczyna się buntować, bo przecież ciągle nie jesteśmy wystarczająco piękni, wykształceni, bogaci.

Warto jednak dopuścić nasze ciało do głosu, gdyż ono wysyła nam wiele znaków. Czasami jest to ból, czasami dyskomfort, często zmęczenie, z czasem nawet choroba. Niestety zbyt rzadko dajemy ciału dojść do głosu i słuchamy go. Sytuację niekomfortową rozwiązujemy za pomocą kolejnej kawy, gumy do żucia, tabletki przeciwbólowej, ciasnego gorsetu na brzuch. Nie słyszymy, gdy ciało woła o pomoc!

Bądźmy uważni na sygnały, jakie daje nam ciało!

Właśnie wtedy, kiedy ciało już nie może i poddaje się, pojawia się choroba, przewlekły ból niejasnego pochodzenia, zaburzenia psychiczne, zaburzenia odżywiania itp. Nie obrażajmy się wtedy na ciało, tylko je wysłuchajmy! Wielu osobom trudno jest dobrze pomyśleć o swoim ciele, zwłaszcza kiedy choruje, kiedy nie jest takie jakbyśmy oczekiwali. Warto wówczas zastosować uważność wobec siebie i swojego ciała. Skoncentrujmy się na tym, jak zachowujemy się wobec swojego ciała, co o nim myślimy, jak je postrzegamy, jak je traktujemy. Naszych przekonań nie jesteśmy w stanie zmienić, ale możemy próbować zmienić sposób zachowania wobec siebie. Musimy sobie uświadomić, na co mamy wpływ. A jeśli mamy na coś wpływ, to co możemy w tym kierunku zrobić?

Jeżeli mamy problem ze zrozumieniem własnego ciała i nie potrafimy odczytać sygnałów, które nam wysyła, warto sobie pomóc i skorzystać z konsultacji psychologicznych, w których można uczestniczyć nawet online! Pamiętajmy, że proces zrozumienia siebie przez pryzmat swojego ciała jest długi, ale z pomocą doświadczonego psychologa przyniesie niesamowite efekty!

Z czasem zmiana zachowania wobec naszego ciała wpłynie na zmianę myśli o nim i uczucia. Bycie uważnym na sygnały płynące z ciała i reagowanie na nie sprawi, że będziesz lepiej myśleć o sobie i poprawi się samopoczucie psychofizyczne. Odpowiadanie na sygnały płynące z ciała to okazywanie szacunku samemu sobie i swojemu ciału. Uświadomienie sobie, skąd się biorą negatywne myśli o własnym ciele z czasem znacznie poprawi relację z samym sobą.

tekst źródłowy “Charaktery” 8/2021 www.charaktery.eu

Autor: mgr inż. Katarzyna Korcz – biotechnolog, dietetyk