terapia par - Terapia par szansą na ratowanie związku
14 października 2022

Terapia par szansą na ratowanie związku

Udany związek wymaga pracy obojga partnerów. Łatwiej go budować, jeśli jest on tworzony przez osoby o zbliżonych poglądach na istotne sprawy, kierujące się podobnymi wartościami i zasadami. Jednakże zawsze pojawiają się różnice zdań, początkowo mniej zauważalne, na późniejszych etapach związku będące przyczyną problemów. Zdarza się, że pozornie błahe problemy narastają i stają się powodem poważnych konfliktów, których partnerzy czasami nie potrafią rozwiązać sami. W takich sytuacjach warto skorzystać z psychoterapii par.

Jak rozpoznać kryzys w związku?

Sygnały wskazujące na kryzys w związku to m.in. obojętność i unikanie wspólnych aktywności. Często partnerzy niemal przestają ze sobą rozmawiać, poruszając jedynie kwestie związane z codziennymi czynnościami czy opieką nad dziećmi. Oddalanie się od siebie i utrata wspólnych zainteresowań to często pierwsze sygnały skłaniające partnerów do zasięgnięcia porady specjalisty. Z terapii par warto skorzystać także, gdy partnerzy czują, że uczucie między nimi wygasło i łączą ich jedynie zobowiązania finansowe, wspólne mieszkanie lub gdy pozostają ze sobą tylko ze względu na dzieci.

Jak może pomóc psychoterapeuta?

Do celów psychoterapii par może należeć zmiana wzajemnych interakcji oraz poprawa komunikacji między partnerami, którzy nie potrafią się porozumieć. Psychoterapeuta pomaga też ustalić potrzeby oraz oczekiwania każdego z partnerów. Gabinet psychoterapeuty to bezpieczna, neutralna przestrzeń, w której każdy z nich może wyrazić swoje emocje. Partnerzy mają możliwość opowiedzenia o sprawach, które ich niepokoją i są dla nich istotne. Psychoterapeuta, jako osoba neutralna wysłucha każdej ze stron oraz pomoże znaleźć przyczyny konfliktów.

Z propozycją skorzystania z pomocy specjalisty często wychodzi jedna z osób tworzących przechodzący kryzys związek. Ważne jest jednak, aby decyzja o podjęciu terapii została podjęta wspólnie przez oboje partnerów. Tylko wówczas będzie możliwe osiągnięcie zamierzonego celu i odzyskanie harmonii w związku. Terapia par może być prowadzona równolegle z psychoterapią indywidualną lub grupową. Pomaga ona rozwiązać problemy dotyczące tylko jednego z partnerów. W takim przypadku każdy rodzaj spotkań prowadzony jest przez innego terapeutę.