Osoby cierpiące z powodu problemów natury emocjonalnej nie zawsze wiedzą, do jakiego specjalisty zwrócić się po pomoc. Zastanawiają się, czy dobrym wyborem będzie wizyta u psychologa, czy może lepiej skorzystać z psychoterapii. W dzisiejszym artykule opisujemy, jakie są zadania psychologa i psychoterapeuty oraz kiedy warto skorzystać z ich pomocy.
Kim jest psycholog i kiedy warto się do niego udać?
Psycholog to osoba, która ukończyła odpowiednie jednolite studia magisterskie. Trwają one pięć lat i obejmują szereg zajęć teoretycznych i praktycznych, mających za zadanie przygotowanie studenta do pracy z pacjentami. Do zadań tego specjalisty należy udzielanie wsparcia psychologicznego, doradztwo i edukacja. Zajmuje się on również diagnostyką psychologiczną przeprowadzaną za pomocą odpowiednich testów, opiniowaniem oraz orzekaniem w zakresie swojej specjalności.
Psycholog jest zazwyczaj pierwszym specjalistą, z którym kontakt mają osoby poszukujące wsparcia w rozwiązaniu trudności natury emocjonalnej. Pomaga w określeniu problemów i doborze odpowiednich metod terapii. Jeśli nie wiesz, do kogo zwrócić się o pomoc, możesz skorzystać z konsultacji psychologicznej. Podczas spotkania specjalista pomoże zdefiniować przyczynę problemów i doradzi metody wsparcia adekwatne do Twojej sytuacji. Z możliwości spotkania z psychologiem często korzystają też osoby pragnące wprowadzić pozytywne zmiany w swoim życiu.
Zadania psychoterapeuty
Aby zostać psychoterapeutą, należy ukończyć specjalne szkolenie trwające z reguły od 4 do 6 lat. Nie jest konieczne wykształcenie psychologiczne, jednakże wielu psychoterapeutów to również absolwenci psychologii lub lekarze psychiatrzy. Psychoterapeuci zazwyczaj zajmują się udzielaniem pomocy określonym grupom osób lub rozwiązywaniem konkretnych problemów. Psychoterapia indywidualna lub grupowa wykorzystywana jest w leczeniu wielu schorzeń i zaburzeń psychicznych. To metoda terapeutyczna wykorzystywana w leczeniu zaburzeń osobowości, zaburzeń lękowych czy też zaburzeń nastroju. Psychoterapeuta pomaga też osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, takiej jak utrata pracy, śmierć bliskiej osoby czy ciężka choroba. Psychoterapeuci często uzupełniają swoją wiedzę poprzez uczestnictwo w specjalistycznych szkoleniach. Mogą pracować w różnych nurtach psychoterapeutycznych, m.in. poznawczo-behawioralnym, psychodynamicznym czy psychoanalitycznym.