niesmiale dziecko - Nieśmiałość u dziecka - czy to zawsze problem?
12 listopada 2022

Nieśmiałość u dziecka – czy to zawsze problem?

Nadmierna nieśmiałość u dziecka bywa przyczyną niepokoju wielu rodziców. Trudności w nawiązywaniu interakcji społecznych nie zawsze są powodem do obaw. Zdarza się jednak, że znacznie utrudniają funkcjonowanie w grupie. Wyjaśniamy, jak pomóc nieśmiałemu dziecku i kiedy zasięgnąć specjalistycznego wsparcia.

Czym jest nieśmiałość?

Nieśmiałość objawia się trudnościami w kontaktach z innymi ludźmi. Jej oznaki to m.in. zdenerwowanie, unikanie kontaktu wzrokowego czy dolegliwości somatyczne, jak nudności czy bóle głowy pojawiające się w sytuacjach towarzyskich. Często spotykana jest u dzieci, które w większym stopniu niż dorośli zwracają uwagę na opinie innych na swój temat. Nieśmiałość nie jest chorobą i z reguły nie stanowi poważnego problemu. Onieśmielenie związane z publicznymi wystąpieniami czy dołączeniem do grupy nieznajomych osób czasem odczuwa każdy z nas. Problem pojawia się, kiedy nieśmiałość i wycofanie nie pozwala na prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie lub jest źródłem silnego stresu. W takiej sytuacji warto skorzystać z konsultacji psychologicznej lub socjoterapii.

Jak pomóc nieśmiałemu dziecku?

Przede wszystkim warto podkreślać mocne cechy dziecka, co pomoże wzmocnić jego samoocenę. Obserwuj, w jakich sytuacjach pojawiają się problemy – może być to np. konieczność rozmowy telefonicznej lub wystąpienia publicznego. Spróbuj odtworzyć podobne zdarzenia i zachęcić młodego człowieka do przełamania zdenerwowania. Nie zmuszaj jednak dziecka do aktywności, które wzbudzają w nim silny lęk. Dobrze będzie skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego, który podpowie, jak opanować negatywne emocje pojawiające się podczas interakcji społecznych. Warto też rozważyć uczestnictwo w socjoterapii czy warsztatach takich jak Trening Umiejętności Społecznych. Pomogą one w przyjaznych warunkach rozwinąć zdolności interpersonalne i pozbyć się lęku związanego z sytuacjami towarzyskimi.