shutterstock
19 czerwca 2019

Nerwica – problem do rozwiązania

Maria Bemben

Nerwica to zaburzenie psychiczne, za które odpowiadają nierozwiązane konflikty wewnętrzne. Pamiętajmy też, że nerwica to nie depresja. Nerwica jest najczęściej diagnozowana gdy chory zgłasza się do lekarza z bólami głowy, brzucha, bezsennością, tikami, mdłościami, impotencją, itp., itd. a jednocześnie brak jest medycznych podstaw tego stanu rzeczy. W każdej takiej sytuacji konieczne jest rozpoczęcie poszukiwań w życiu osobistym pacjenta czynników, które wywołały długotrwały stres, przemęczenie, traumy i utraty…

Okazuje się, że wedle najnowszych badań, około 15% chorych choruje z powodu nerwicy, zjawisko to przybiera więc rozmiary problemu masowego.

Nerwice objawiają się w różnoraki sposób. Są takie, które wyróżniają się wspomnianymi wyżej chorobami ciała, ale również takie, związane z:

  • nieuzasadnionym lękiem – często może występować u kobiet podczas ciąży i po niej – nerwica w ciąży, nerwica poporodowa, nerwica lękowa i stany lękowe stanowią tutaj główne objawy nerwic;
  • natrętnymi myślami i zachowaniami;
  • przesadną dbałością o swoje zdrowie lub obawą o nie.

Nerwica to nie urojenie. Pacjent bardzo często ma świadomość, że lęk, który odczuwa nie ma uzasadnienia a myśli przelatujące przez jego głowę są natrętne. Odczuwa z tego powodu dodatkowy dyskomfort, który w rezultacie pogłębia negatywne objawy. Samodzielnie nie jest sobie w stanie poradzić i niewątpliwie potrzebuje pomocy aby zrobić porządek w swojej głowie. Pamiętajmy, że konieczne jest tu zastosowanie psychoterapii, która, w przypadku nerwic – i to jest dobra wiadomość – najczęściej kończy się sukcesem.

W Centrum ENSO zatrudniamy zespół doświadczonych psychoterapeutów, przygotowanych do pracy z pacjentami uskarżającymi się na nerwice. Podczas konsultacji psychologicznych określamy zakres niezbędnej pomocy, później zaś – proponujemy i realizujemy najbardziej odpowiedni proces terapeutyczny.

Najtrudniejsze jest zrobienie pierwszego kroku –

Telefon kontaktowy      Wrocław     797 504 598                       Gdańsk     797 504 804

Rejestracja on line:        https://enso-terapia.pl/rezerwacja-online/, wybieramy miasto oraz usługę „konsultacja psychologiczna”