dziecko rozwiedzionych rodziców
14 lutego 2023

Na czym polega syndrom DDRR?

Doświadczenia z dzieciństwa mogą mieć istotny wpływ na nasze dorosłe życie. Nie inaczej jest w przypadku dzieci rozwiedzionych rodziców. Osoby, których opiekunowie rozstali się, często przejawiają objawy syndromu DDRR, który opisujemy w artykule.

Co to jest syndrom DDRR?

Skrót DDRR oznacza dorosłe dzieci rozwiedzionych rodziców. U osób tych mogą występować pewne charakterystyczne emocje i zachowania. W wielu przypadkach obawiają się one niechęcią do zaangażowania w intymną relację z partnerem lub partnerką. Osoby z syndromem DDRR unikają też sformalizowania związków w obawie przed powtórzeniem błędów opiekunów i rozstaniem. Często odczuwają poczucie bezradności, ale również odpowiedzialności za innych, co sprawia, że rezygnują z zaspokajania własnych potrzeb. Charakterystycznymi cechami dorosłych dzieci rozwiedzionych rodziców jest również niskie poczucie własnej wartości, tłumienie emocji czy też trudności w zwracaniu się o pomoc.

Jak przeciwdziałać objawom syndromu DDRR?

Syndrom DDRR może rzutować na cale dorosłe życie dotkniętej nim osoby, w szczególności utrudniać budowanie szczęśliwych związków. Aby ograniczyć wpływ trudnych przeżyć z dzieciństwa na codzienne funkcjonowanie, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Skorzystanie z konsultacji psychologicznej może ułatwić zrozumienie przyczyn problemu i umożliwić pozbycie się obaw przed małżeństwem czy rodzicielstwem. Terapia bywa również krokiem do wzmocnienia samooceny, co przekłada się na większą satysfakcję z życia rodzinnego i zawodowego. Jeśli należysz do grona rozwodzących się rodziców i chcesz ograniczyć wpływ Twojego rozstania z partnerem na przyszłość Waszego dziecka, również możesz skorzystać ze specjalistycznego wsparcia. Spotkanie z psychologiem dziecięcym w wielu sytuacjach pomaga zarówno kilkulatkom, jak i młodzieży zrozumieć trudną sytuację rodzinną i pogodzić się z nią.