Sytuacje konfliktowe czy różnice zdań pojawiają się niemal w każdej rodzinie. Najczęściej uczestnicy sporu po pewnym czasie sami dochodzą do porozumienia. Zdarza się jednak, że członkowie rodziny nie potrafią znaleźć wyjścia z trudnej sytuacji, a konflikt narasta. Wówczas warto skorzystać z mediacji.
Kiedy warto zwrócić się o pomoc do mediatora?
Mediacja może być skutecznym sposobem rozwiązania wielu konfliktów rodzinnych. Do specjalisty często zgłaszają się partnerzy, którzy przechodzą kryzys w związku. Wówczas pomocna może być terapia dla par, która niejednokrotnie przyczynia się do załagodzenia sporu. Ze wsparcia mediatora mogą skorzystać rodzice pozostający w konflikcie z dorosłymi dziećmi czy też rodzeństwo, które nie potrafi dojść do porozumienia m.in. w sprawach majątkowych lub dotyczących opieki nad rodzicami.
Mediacja umożliwia pokojowe rozstanie, jeśli partnerzy decydują się na zakończenie związku. Jest to ważne, szczególnie gdy są oni rodzicami małoletnich dzieci, mogących boleśnie odczuć skutki konfliktu między opiekunami. Pomoc mediatora ułatwia również pozasądowe ustalenie kwestii dotyczących podziału majątku przy rozwodzie czy sprawowania opieki nad dziećmi. Rozstający się rodzice mogą także skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego, który pomoże kilkulatkom i dorastającej młodzieży pogodzić się z nową sytuacją rodzinną.
Jak wygląda mediacja rodzinna?
Przy mediacji rodzinnej istotne jest, aby wszyscy uczestnicy wyrazili chęć udziału w spotkaniach. Podczas pierwszej sesji ustalane są zasady mediacji, które powinny zaakceptować obie zwaśnione strony. Mediator, jako osoba bezstronna pomaga w załagodzeniu sporu oraz rozwiązaniu konfliktu. Wszelkie decyzje dotyczące porozumienia podejmują jednak wyłącznie próbujący pogodzić się członkowie rodziny. Mediacja rodzinna powinna być prowadzona w miejscu neutralnym, jakim najczęściej jest gabinet mediatora.