zajęcia logopedyczne
21 sierpnia 2023

Kiedy warto udać się z dzieckiem do logopedy?

Ze wsparcia specjalisty, który zajmuje się wspieraniem rozwoju mowy oraz korygowaniem jej wad mogą skorzystać osoby w każdym wieku. Najczęściej na konsultację logopedyczną decydują się rodzice kilkuletnich dzieci, ponieważ pierwsze objawy zaburzeń wymowy pojawiają się zazwyczaj u przedszkolaków. Z porady specjalisty możesz jednak skorzystać niezależnie od wieku dziecka.

Sygnały wskazujące na konieczność wizyty u logopedy

Każde dziecko rozwija się w nieco innym tempie, jednakże można wskazać kilka kluczowych dla rozwoju mowy momentów. Do ukończenia pierwszego roku życia powinno już wypowiadać pierwsze proste słowa. Dwulatki zazwyczaj łączą je ze sobą, a trzylatki wypowiadają proste, ale zrozumiałe treści. W wieku około 4 lat większość dzieci potrafi wyraźnie wypowiadać spółgłoski, nie zmiękczając ich. Najwięcej problemów sprawia im wymowa głoski „r”, jednak pierwszo- i drugoklasiści z reguły podejmują próby jej prawidłowej artykulacji. Jeżeli zaobserwujesz, że Twoje dziecko nie wypowiada się adekwatnie do wieku, wizyta u logopedy będzie dobrym pomysłem.

Ze specjalistycznej konsultacji warto skorzystać także w innych sytuacjach. Należą do nich m.in.:

  • wsuwanie języka między zęby podczas mówienia;
  • nadmierne ślinienie się;
  • obgryzane paznokci, skrawków ubrań czy zabawek;
  • stałe oddychanie przez usta;
  • unikanie kontaktu wzrokowego.

Konsultacja logopedyczna będzie pomocna również, gdy zauważysz u swojego dziecka problemy ze słuchem, np. brak reakcji na swoje imię. Specjalista może pomóc także przy nieprawidłowościach związanych z funkcjonowaniem aparatu mowy, manifestujących się m.in. trudnościami przy połykaniu, żuciu czy gryzieniu.

Wymieniliśmy kilka przykładów sytuacji, w których warto udać się z dzieckiem do logopedy. Jeżeli jednak zaobserwujesz inne niepokojące sygnały lub chcesz sprawdzić, czy Twoje dziecko prawidłowo się rozwija, zapraszamy do skorzystania z konsultacji!