Każdy człowiek przechodzi w swoim życiu lepsze i gorsze momenty. Z wieloma trudnościami potrafimy poradzić sobie sami. Zdarza się jednak, że problemy nas przerastają, czujemy się bezradni wobec nich. W takich sytuacjach warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.
Psychoterapia jako sposób na pokonanie życiowych trudności
Z sesji psychoterapeutycznych korzystają często osoby, które znalazły się na życiowym zakręcie. Trudności, które przeżywają, mogą wynikać z poczucia straty, na przykład po rozstaniu lub śmierci bliskiej osoby. Problemy emocjonalne mogą również pojawić się na skutek zmian w życiu. Należą do nich m.in. utrata pracy, zmiana miejsca zamieszkania, ale też sytuacje rodzinne, takie jak rozwód, narodziny dziecka czy choroba bliskiej osoby. Pojawiają się wówczas silne emocje, stres czy lęk. Psychoterapeuta pomaga uporać się z nimi i powrócić do równowagi psychicznej. Zdarza się, że osoba szukająca pomocy nie zna przyczyny pogorszenia stanu emocjonalnego. Psychoterapia indywidualna pomoże w takiej sytuacji odnaleźć źródło problemów, przepracować je i spojrzeć na sytuację z innej perspektywy.
Psychoterapia w leczeniu chorób i zaburzeń psychicznych
Psychoterapia indywidualna, a także grupowe sesje terapeutyczne to metody z sukcesami wykorzystywane w leczeniu chorób i zaburzeń psychicznych. Mogą być stosowane jako samodzielna terapia lub łączone z metodami farmakologicznymi. Psychoterapia indywidualna może być pomocna m.in. w leczeniu:
- zaburzeń depresyjnych,
- zaburzeń lękowych,
- zaburzeń osobowości,
- schizofrenii,
- uzależnień,
- nerwicy.
Jeżeli zdiagnozowano u Ciebie zaburzenia o podłożu psychologicznym, najlepiej będzie poszukać terapeuty, który specjalizuje się w ich leczeniu. Psychoterapia może być pomocna nie tylko w terapii chorób o podłożu emocjonalnym, ale również schorzeń somatycznych. Z pomocą specjalisty może być łatwiej odnaleźć siły do walki z chorobą i przezwyciężyć związane z nią obawy.