zdalne spotkanie - Jak wyglądają konsultacje psychologiczne przeprowadzane online?
12 października 2022

Jak wyglądają konsultacje psychologiczne przeprowadzane online?

Ze wsparcia psychologicznego korzystają osoby zmagające się z trudnościami emocjonalnymi, przechodzące trudne momenty życiowe czy dążące do samorozwoju. Zazwyczaj spotkania z psychologiem odbywają się w jego gabinecie. Jest to neutralne miejsce, pozbawione nadmiaru bodźców i dostępu osób postronnych. Niektórzy klienci nie mają jednak możliwości dotarcia do poradni psychologicznej. W takiej sytuacji warto rozważyć skorzystanie z konsultacji psychologicznej online.

Jak przygotować się do konsultacji online?

Do zdalnego spotkania z psychologiem potrzebujesz urządzenia takiego jak komputer, tablet lub smartfon i połączenia internetowego. Może być konieczne zainstalowanie odpowiedniej aplikacji, umożliwiającej połączenie audio i video. Istotne jest miejsce, w którym będziesz przebywać w trakcie konsultacji. W gabinecie psychologa możesz liczyć na neutralną atmosferę i pełną dyskrecję. Jeśli decydujesz się na spotkanie zdalne, zadbaj o komfortowe warunki. Najlepiej będzie umówić się na konsultację w czasie, gdy w domu nie będzie nikogo poza Tobą. Dobrze też wybrać pomieszczenie, w którym nie ma przykuwających uwagę czy wzbudzających emocje elementów wyposażenia.

Jak przebiega zdalne spotkanie z psychologiem?

Przebieg spotkania online nie różni się od standardowej konsultacji psychologicznej. Specjalista przedstawi się i opowie o kwestiach formalnych. Zapyta o powód wizyty, a jeśli zajdzie taka potrzeba, pomoże w określeniu istoty problemu. Pozna Twoją historię, trudności, jakie przeżywasz oraz oczekiwania względem konsultacji. Jeśli potrzebujesz doraźnej pomocy, wystarczająca będzie jedna lub kilka sesji. W przypadku, gdy Twój problem wymaga dłuższej pracy terapeutycznej lub konsultacji lekarskiej, psycholog zasugeruje spotkanie z odpowiednim specjalistą. W naszym Centrum możesz skorzystać również z psychoterapii prowadzonej w formie zdalnej.