depresja u dziewczynki
2 października 2023

Jak rozpoznać depresję u dziecka?

Depresja to poważna choroba coraz częściej dotykająca dzieci i młodzieży. W tej grupie wiekowej rozpoznanie nie jest łatwe ze względu na nietypowe objawy. Ich zaobserwowanie może być utrudnione z uwagi na pojawiające się u młodych ludzi zmiany zachowania czy problemy emocjonalne związane z okresem dojrzewania. Najmłodsi miewają trudności w nazywaniu i opisywaniu emocji, dlatego w diagnostyce depresji u dzieci ważna jest obserwacja ich zachowania.

Najczęstsze objawy depresji

Część typowych objawów depresji może pojawić się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Osoby zmagające się z tą chorobą często cierpią z powodu lęku, który u najmłodszych może objawiać się dolegliwościami somatycznymi. Uogólniony niepokój przejawia się m.in. nudnościami, bólami głowy i brzucha, a także ogólnym osłabieniem organizmu. U pacjentów z depresją obserwuje się również spadek nastroju i aktywności. Najmłodsi niechętnie angażują się w zabawy z rówieśnikami, a starsze dzieci unikają zajęć szkolnych i spotkań ze znajomymi. Pojawia się także anhedonia, czyli niezdolność do odczuwania przyjemności, a młodzi ludzie stają się smutni, osowiali, często znudzeni.

Co jeszcze może być powodem do niepokoju?

U młodzieży w okresie dojrzewania występują także wahania nastroju, które bywają interpretowane nie jako oznaka depresji, a skutek typowej dla wieku nastoletniego burzy hormonalnej. Trzeba jednak pamiętać, że objawy depresji u dzieci mogą przybierać również inne formy. Jeśli zaobserwujesz u dziecka nietypowe zachowanie, możesz skonsultować się z psychologiem dziecięcym, który postawi właściwą diagnozę. Symptomem, który powinien skłonić rodziców do kontaktu ze specjalistą, jest pojawiająca się u dzieci tendencja do autodestrukcji. Młodzi ludzie podejmują zachowania ryzykowne, niebezpieczne dla ich zdrowia, a nawet życia. U nastolatków mogą wystąpić samookaleczenia oraz myśli, a w skrajnych przypadkach również próby samobójcze.