stres
28 września 2023

Jak radzić sobie ze stresem w codziennym życiu?

Stres to nieodłączny element życia każdego z nas. Umiarkowany bywa motywatorem do podjęcia wyznaczonych działań. Niekiedy jednak jego nasilenie jest zbyt duże lub odczuwamy go przez dłuższy czas. W takich sytuacjach zauważamy spadek energii, chroniczne zmęczenie czy przygnębienie. Ostry lub przewlekły stres może powodować poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Z tego powodu warto poszukać sposobów na radzenie sobie z nim.

Jak zredukować napięcie nerwowe?

Czujesz zdenerwowanie lub przytłoczenie obowiązkami, które utrudnia Ci skupienie się na codziennych zadaniach? Zrób sobie przerwę, pomyśl przez chwilę o czymś przyjemnym, a jeśli masz taką możliwość, włącz muzykę, która Cię uspokaja. Wykonaj też kilka ćwiczeń relaksujących, co pomoże spowolnić tętno i oddech oraz zredukować napięcie mięśni. Po ciężkim dniu w pracy weź ciepłą kąpiel i daj sobie czas na wypoczynek. Dzięki tym prostym sposobom zmniejszysz codzienny stres.

Jeśli jednak odczuwasz przewlekłe napięcie, dobrym pomysłem może być skorzystanie z konsultacji psychologicznej. Specjalista pomoże ci pokonać stres i wyjaśni, jak unikać go w przyszłości. Jeśli chcesz lepiej znosić trudne sytuacje, zadbaj o zdrową dietę i aktywność fizyczną. Rozwijaj zainteresowania lub znajdź nową pasję, staraj się też jak najwięcej czasu przebywać na świeżym powietrzu. W ten sposób zadbasz o redukcję stresu, a co za tym idzie, o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne.

Czym skutkuje przewlekły stres?

Długotrwały stres może mieć bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Przede wszystkim wpływa na obniżenie odporności organizmu, co sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na wszelkie infekcje. Często prowadzi też do zaburzeń w obrębie układu pokarmowego i krwionośnego, a także dolegliwości mięśniowych. Stres przyczynia się też do wystąpienia zmian hormonalnych. Jego następstwem bywają zaburzenia natury psychicznej, takie jak stany lękowe czy depresja.