zmęczona kobieta w pracy
8 sierpnia 2022

Jak poradzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Wypalenie zawodowe może spotkać każdego z nas, niezależnie od stażu pracy czy zajmowanego stanowiska. Najczęściej zmagają się z nim osoby pracujące z ludźmi – przy obsłudze klienta, w placówkach medycznych czy oświatowych. Syndrom ten może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Z tego powodu warto szukać pomocy już przy zaobserwowaniu pierwszych objawów wypalenia zawodowego.

Czym jest wypalenie zawodowe?

Według Światowej Organizacji Zdrowia wypalenie zawodowe to syndrom związany z przeżywaniem silnego stresu w miejscu pracy. Osoba nim dotknięta stopniowo traci motywację, przestaje angażować się w wykonywane zadania, odczuwa spadek energii, wyczerpanie i bezradność. Wśród psychologicznych objawów wypalenia obserwuje się problemy z koncentracją czy przewlekłe zmęczenie. W wyniku silnego stresu pojawiają się także dolegliwości somatyczne, takie jak spadek odporności, wzrost ciśnienia, zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego czy zwiększone napięcie mięśniowe. Syndrom negatywnie wpływa nie tylko na sferę zawodową, ale często również na życie rodzinne i towarzyskie.

Jakie kroki podjąć, kiedy zauważymy symptomy wypalenia zawodowego?

Zarówno dla zapobiegania wypaleniu zawodowemu, jak i radzenia sobie z nim, najistotniejszy jest odpoczynek. Aby zmniejszyć negatywne skutki silnego stresu, organizm potrzebuje czasu na regenerację. Ważne jest, aby wykorzystać wolne od pracy dni na relaks, aktywność fizyczną i rozwijanie zainteresowań niezwiązanych z pracą zawodową. Warto skorzystać z konsultacji psychologicznej, podczas której specjalista pomoże Ci znaleźć rozwiązania najbardziej adekwatne do Twojej sytuacji zawodowej i osobistej. Jeśli pomimo wypalenia zawodowego nie chcesz zmieniać pracy, warto porozmawiać o problemach z przełożonym. Możesz też skorzystać ze wsparcia doradcy zawodowego, który pomoże Ci odnaleźć satysfakcjonującą ścieżkę kariery.