kobieta płacząca w łóżku
30 sierpnia 2022

Jak dojść do siebie po rozstaniu?

Rozstanie to jeden z najtrudniejszych momentów w życiu człowieka. Łatwiej jest przetrwać ten trudny czas, jeśli decyzję o nim partnerzy podejmują wspólnie. Nawet wówczas nie należy ona do prostych i wiąże się z przeżywaniem silnych emocji. Jeżeli jednak odchodzi jedna osoba, cierpienie i stres przeżywany przez porzuconego partnera jest nieporównywalnie większy. Na ból odczuwany po rozstaniu nie ma jednego, skutecznego lekarstwa. Można jednak podjąć działania, które ułatwią przetrwanie tego trudnego okresu.

Pozwól sobie na smutek

Po rozstaniu, w szczególności niespodziewanym, odczuwamy wiele emocji. Pojawia się szok, smutek, złość, lęk i niepewność. Tłumienie tych uczuć nie jest dobrym rozwiązaniem. Mogą one powrócić ze zdwojoną siłą, prowadząc do rozwoju poważniejszych problemów natury psychologicznej. Emocje pojawiające się po rozstaniu z partnerem najlepiej jest przepracować. Jeśli odczuwasz smutek, pozwól sobie na płacz. Jeżeli czujesz złość na byłego partnera, spróbuj ją odreagować, na przykład poprzez aktywność fizyczną. Spotkaj się z bliską osobą, która Cię wysłucha i okaże zrozumienie. Dobrym pomysłem może być też konsultacja psychologiczna. Przy wsparciu specjalisty łatwiej będzie Ci zrozumieć pojawiające się emocje i zaakceptować je.

Znajdź czas na ulubione aktywności

Ta rada może nie być łatwa do wdrożenia w życie. Wiele osób po rozstaniu z partnerem lub partnerką odczuwa przygnębienie i niemoc. To normalne, że po rozpadzie związku nie masz ochoty na aktywności, które do tej pory wykonywaliście wspólnie z drugą połówką. Spróbuj jednak zaplanować zajęcia, które będą dla Ciebie przyjemnością. Może to być wyjazd w ciekawe miejsce, spotkanie z przyjaciółmi lub spędzenie dnia na czytaniu interesującej książki. Ważne jest, aby ta aktywność nie była wykonywana jedynie za namową bliskich, ale stanowiła Twoją decyzję i sprawiała Ci radość.