kobieta cierpiąca na alkoholizm
26 kwietnia 2023

Fazy alkoholizmu. Jak nie zlekceważyć objawów uzależnienia?

Alkoholizm jest poważną chorobą, mającą niszczący wpływ na niemal wszystkie aspekty życia dotkniętej nią osoby. Może rozwijać się przez wiele lat, powodując problemy w zakresie zdrowia psychicznego i somatycznego. Z tego powodu ważne jest rozpoznanie pierwszych objawów alkoholizmu i podjęcie odpowiednich działań, aby zapobiec jego postępowi. Wczesna interwencja, np. konsultacja psychologiczna, to klucz do uniknięcia poważniejszych problemów związanych z chorobą alkoholową.

Etapy rozwoju choroby alkoholowej

Pierwsze stadium to faza objawowa, gdy alkohol spożywa się okazjonalnie, głównie w sytuacjach towarzyskich. Taki styl picia nie należy jeszcze do symptomów alkoholizmu, jednak już sięganie po alkohol, aby uśmierzyć przykre stany emocjonalne, może być jedną z oznak choroby. Coraz częstsze picie i zwiększona tolerancja prowadzą do rozwoju fazy ostrzegawczej. Na tym etapie można zauważyć, że styl życia staje się coraz bardziej związany z piciem. Osoba z problemem szuka okazji do spożywania alkoholu i organizuje swój czas tak, aby pojawiło się ich jak najwięcej. Mogą wystąpić krótkotrwałe okresy amnezji, tzw. palimpsesty alkoholowe, gdy osoba nie pamięta wydarzeń z okresu nietrzeźwości.

Kolejnym etapem jest faza krytyczna, którą charakteryzuje utrata kontroli nad piciem oraz coraz częściej występujący głód alkoholowy. Alkoholik zaprzecza jednak problemom i usprawiedliwia swoje zachowanie. Aby zapobiec poważnym skutkom choroby, na tym etapie konieczne jest skorzystanie ze wsparcia specjalisty, np. podczas terapii grupowej. Ostatnie stadium alkoholizmu to faza chronicznego uzależnienia. Choroba wpływa destrukcyjnie zarówno na zdrowie, jak i relacje z bliskimi. Mogą pojawić się zaburzenia psychiczne i somatyczne, w tym psychozy, padaczka alkoholowa czy marskość wątroby. Na tym etapie leczenie wymaga zazwyczaj interwencji medycznej, w tym hospitalizacji i odwyku.