img 2350 fotor 20231005172636 min scaled - Konferencja w Szczecinie
7 listopada 2024

Konferencja w Szczecinie

W Centrum Terapii Enso dbamy o rozwój zawodowy naszych specjalistów. Oprócz szkoleń i superwizji, świetną okazją do rozwoju i nawiązywania kontaktów ze specjalistami z całej Polski są konferencje naukowe. Nasza specjalistka z Gdańska, pani psycholog Klaudia Ogrodnik, uczestniczyła w konferencji organizowanej przez Zachodniopomorski Instytut Psychoterapii w Szczecinie, aby posłuchać psychiatrów, krajowych konsultantów ds. psychologii klinicznej oraz psychologów pracujących zarówno naukowo, jak i terapeutycznie. Oto jej krótka relacja z pobytu w Szczecinie:

Podczas interesujących wykładów i panelu poruszano wiele aspektów związanych z rozwojem psychologii jako nauki, która wciąż jest stosunkowo młoda. Paneliści wskazywali na konieczność bycia na bieżąco z publikacjami naukowymi, a także na wzbogacanie swojej pracy terapeutycznej o oddziaływania potwierdzone przez współczesną naukę (Evidence Based Medicine).

Omawiano na przykład:

  • komputerową analizę prozodii mowy (np. intonacji). Psychiatra lub psycholog ocenia to intuicyjnie podczas sesji, ale aby ocenić stan pacjenta, warto opierać się na mierzalnych danych;

  • wykorzystanie gogli VR do przygotowania pacjenta do trudnej operacji, w celu ograniczenia lęku;

  • pierwszą na świecie grę na receptę – Endeavor, przeznaczoną dla dzieci w wieku 8-12 lat ze zdiagnozowanym ADHD, dostępną na razie w Stanach Zjednoczonych.

Poruszano także temat oddemonizowania gier komputerowych. Wśród wielu dostępnych na rynku są także gry wartościowe i wspierające, np. Journey (PEGI 7), która skłania do refleksji nad sensem życia, mimo że nie pada w niej ani jedno słowo. Mówiono o konieczności monitorowania rynku gier dla dzieci. W tym celu można wykorzystywać doświadczenia innych krajów, gdzie ogranicza się czas grania, treści są filtrowane, zwłaszcza pod kątem elementów uzależniających (ograniczenie zakupów w grze), a producenci gier podlegają kontrolom.

W kontekście walki z depresją przytaczano ciekawe przykłady narzędzi do samodzielnego wykorzystania przez pacjenta lub klienta:

  • Na specjalnie dedykowanej stronie internetowej można znaleźć merytoryczne materiały na temat zdrowia psychicznego, np. na jakie sygnały depresji powinien być czujny rodzic nastolatka. Można tam również wykonać krótki test, aby sprawdzić, czy mamy objawy depresji, i uzyskać informację, co dalej można zrobić: iFightDepression.
  • Czat w języku polskim oparty na sztucznej inteligencji: Mental.org.pl.

Paneliści poruszyli problem branży psychologicznej, gdzie ubezpieczyciele nakładają nacisk na szybkie efekty terapii, zapominając, że trwałe zmiany zachodzą w procesie, który wymaga czasu. Każdy człowiek jest unikalny i powinien mieć prawo do skorzystania z refundowanej terapii w takiej modalności, jaka najbardziej mu odpowiada, na podstawie rzetelnych informacji, a nie deklaratywnego okresu jej trwania.

Kolejnym ważnym tematem poruszanym na konferencji była neuroróżnorodność i szeroko pojęta identyfikacja płciowa. Pewne zachowania czy cechy danej osoby stają się problemem, jeśli nie ma dla nich miejsca w środowisku lub społeczeństwie, do którego przynależy jednostka. Jeśli będziemy wspierać autentyczność, swobodę wyrażania się i brać pod uwagę różnorodne potrzeby osób, przyczynimy się do zmniejszenia cierpienia tych osób. Zachodzące zmiany kulturowo-społeczne idą w stronę akceptowania i wspierania różnorodności. Często mały wysiłek rodziców, pedagogów i pozostałego otoczenia społecznego, chociażby dotyczący używania preferowanych zaimków czy imion, może wpłynąć na złagodzenie objawów depresji. Nie można lekceważyć problemów dzieci; należy do nich podchodzić z należytą uwagą, bo każde dziecko ma prawo do szacunku. Pamiętajmy też zawsze, że depresja to choroba śmiertelna.

Klaudia Ogrodnik