Nerwica weszła na stałe do zestawu słów nadużywanych i błędnie interpretowanych. Nerwica natręctw to jedno z poważnych zaburzeń psychicznych, którego objawów nie wolno lekceważyć. Nieleczone mogą znacznie utrudnić, a nawet uniemożliwić codzienne funkcjonowanie. Czym jest i jak się objawia to schorzenie?
Czym jest nerwica natręctw?
Nerwica natręctw (zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne) to zaburzenie lękowe charakteryzujące się występowaniem silnego uczucia niepokoju oraz związanych z nim przymusowych czynności. Osoby dotknięte nerwicą próbują radzić sobie z lękiem poprzez wykonywanie wielokrotnie powtarzalnych czynności lub rytuałów. Przyczyny występowania nerwicy natręctw nie są do końca znane. Naukowcy łączą zaburzenie m.in. z genetyką czy uszkodzeniami centralnego układu nerwowego. Nerwica może występować samodzielnie lub jednocześnie z innymi zaburzeniami psychicznymi np. depresją. Warto dodać, że nerwica natręctw może dotyczyć osób w różnym wieku. W leczeniu wykorzystuje się psychoterapię indywidualną oraz farmakoterapię.
Objawy zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych
Nerwica natręctw objawia się irracjonalnym lękiem i czynnościami podejmowanymi w celu jego łagodzenia. Lęk może dotyczyć niemalże każdej dziedziny życia, a jego przedmiot różni się w zależności od konkretnego pacjenta. Obsesje mogą dotyczyć np. higieny czy symetrii. Wśród często występujących zachować kompulsyjnych można wyróżnić m.in. obsesyjne mycie rąk, ciągłe sprawdzanie zamka w drzwiach, przymus wykonywania konkretnych czynności określoną ilość razy lub o określonej godzinie.
Rozpoznanie nerwicy natręctw może być trudne, zwłaszcza jeśli pacjent próbuje ukryć swoje objawy przed bliskimi czy lekarzem. Dlatego bardzo ważny jest proces diagnostyczny, który prowadzi do właściwego leczenia tej choroby.