bezsenność kobiety
21 lutego 2023

Psychologiczne podłoża bezsenności

Z problemem bezsenności zmaga się coraz więcej osób na całym świecie. Objawia się ona m.in. trudnościami w zasypianiu, zbyt wczesnym wybudzaniem czy przerywanym i płytkim snem. Cierpiący na bezsenność odczuwają jej skutki również w ciągu dnia – stają się drażliwi i rozkojarzeni, pojawia się u nich ciągłe zmęczenie, spadek koncentracji, często występują też bóle głowy. Jeśli zaobserwujesz u siebie te objawy, warto skorzystać z konsultacji psychologicznej.

Przyczyny bezsenności

Szybkie tempo życia wielu z nas przyczynia się do występowania chorób cywilizacyjnych, do których zaliczana jest również bezsenność. Do najczęstszych przyczyn pojawienia się zaburzeń snu należy ostry lub przewlekły stres. Bezsenność bywa następstwem traumatycznych wydarzeń, jak śmierć bliskiej osoby czy rozstanie.  Problemy ze snem mogą wystąpić również podczas kryzysów lub poważnych zmian w życiu. Bezsenność bywa też następstwem wydarzeń, które mają wpływ na zmianę rytmu dobowego, jak narodziny dziecka czy przejście na tryb pracy zmianowej. Zaburzenia snu często towarzyszą innym problemom zdrowotnym, zarówno tym o podłożu emocjonalnym, w tym depresji czy stanom lękowym, jak i chorobom somatycznym.

Jak walczyć z bezsennością?

Ponieważ bezsenność zazwyczaj ma podłoże psychologiczne, w pierwszej kolejności przy jej leczeniu wdrażane są metody niefarmakologiczne. Można zaliczyć do nich psychoterapię indywidualną oraz grupową, np. w nurcie poznawczo-behawioralnym. Dobre efekty daje wdrożenie technik kontroli bodźców, polegające m.in. na zaprzestaniu oglądania telewizji czy jedzenia w łóżku i korzystania z niego tylko, gdy jest się sennym. Warto też prowadzić dzienniczek snu, zadbać o jego prawidłową higienę oraz stosować techniki relaksacyjne. W leczeniu bezsenności farmakoterapia jest rzadziej stosowana, a jej włączenie wymaga konsultacji ze specjalistą.