psychoterapia partnerska, psychoterapia par. terapia rodzinna, rodzina, związki
25 października 2018

3 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o psychoterapii par

Maria Bemben

Pretensje, poczucie krzywdy, niekończące się kłótnie, a po nich ciche dni, które trwają coraz dłużej… masz wrażenie, że Twój związek powoli się rozpada i zastanawiasz się, czy warto skorzystać z pomocy specjalisty? Poznaj odpowiedzi na trzy podstawowe pytania dotyczące psychoterapii dla par, które ułatwią Ci podjęcie decyzji.

1. Kiedy wybrać się na psychoterapię par?

Wiele osób zmagających się z problemami w związku traktuje wizytę u specjalisty jako ostateczność. Niektórzy wykręcają się brakiem czasu, inni wychodzą z założenia, że przysłowiowe brudy należy prać we własnym domu – nie dopuszczając do siebie myśli o interwencji osób z zewnątrz. Jeszcze inni zwyczajnie nie są pewni, czy to, co przeżywają w związku, to jeszcze zwykła kłótnia, czy już poważny konflikt, który wymaga, by zasięgnąć porady specjalisty.

Psychoterapia par to rozwiązanie dla Was jeśli:

  • nie umiecie rozmawiać z sobą ani razem milczeć,
  • bliskość nie cieszy a seks nie rozpala,
  • problem nie motywuje do współpracy a dzieli i powoduje wzajemne obwinianie,
  • czujecie, że tracicie do siebie zaufanie,
  • chętniej spędzacie czas osobno niż razem,
  • zastanawiacie się, czy się jeszcze kochacie.

2. Czy psychoterapia par pomaga?

Psychoterapia par odbywa się wyłącznie w obecności obydwu osób tworzących związek, zatem obydwie strony muszą ją zaakceptować. Pod warunkiem, że chęć naprawy relacji i zaangażowanie są obustronne, psychoterapia par ma dużą skuteczność. Przede wszystkim dlatego, że wprowadza do związku nową jakość relacji, pozwala spojrzeć z dystansu, zwiększa rozumienie czym jest związek i uczy nas wspólnej o niego dbałości. Ośrodki ENSO w Gdańsku i Wrocławiu realizują terapie par.
Co zyskacie przychodząc na terapię małżeńską:

  • nauczycie się ze sobą rozmawiać,
  • dowiecie się, jakie są Wasze oczekiwania dotyczące związku,
  • rozpoznacie Wasze potrzeby i nauczycie się je zaspokajać,
  • odbudujecie zaufanie,
  • odzyskacie radość z intymności,
  • nauczycie się traktować kryzys jako szansę na lepszy związek.

3. Jak wygląda psychoterapia par?

Niezależnie od wybranej metody – psychoterapia dla par zawsze opiera się na dialogu. Dzięki otwartej, szczerej i odważnej rozmowie ze specjalistą uczestnicy terapii uczą się nowego spojrzenia na kryzys. Analizując swoje uczucia i potrzeby – zaczynają je dostrzegać i rozumieć. Psychoterapeuta pomaga ustalić nowe zasady, czuwa nad ich wdrożeniem oraz analizuje postępy poczynione przez każdą ze stron.
Parę należy rozumieć jako dwie osoby, które budują związek: partnerski, konkubinat czy małżeństwo. Stopień sformalizowania czy płeć nie mają żadnego znaczenia. Największe znaczenie ma przekonanie, że chcemy nasz związek udoskonalić a kryzys traktujemy jako szansę na rozwój. Ważne, aby nie pozwolić narastać niedomówieniom, złości, poczuciu krzywdy czy straty.
Jeśli odnalazłeś w tym artykule siebie, chcesz zobaczyć w praktyce, jak przebiega psychoterapia dla par w Gdańsku i Wrocławiu lub masz dodatkowe pytania – umów się na wizytę w ENSO: https://enso-terapia.pl/rezerwacja-online/